Jak oświetlić stopnie?

Możliwość komentowania Jak oświetlić stopnie? została wyłączona 20

W wielu domach dba się nie tylko o oświetlenie klatki schodowej, ale również o oświetlenie samych stopni. To pozwala stworzyć wyjątkowy klimat i bardzo estetyczny efekt. Jak jednak należy oświetlać stopnie? Jakie oświetlenie wybrać? I dlaczego to robić?

Dlaczego oświetlenie stopni jest ważne?

Schody w domu stanowią pewne zagrożenie – szczególnie kiedy korzysta się z nich po zmroku. Oczywiście światło górne lub boczne w części oświetla schody, jednak nie zawsze pada na każdy stopień. Niekiedy zdarza się tak, że źródło światła znajduje się za nami i przysłaniamy sobie widok. To sprawia, że łatwo jest nie trafić stopą na schodek lub się potknąć. Dlatego też coraz bardziej popularne stało się oświetlenie dla stopni – pozwala ono zaznaczyć każdy schodek, a także jego granicę. Ale to nie jedyna zaleta oświetlenia stopni. Takie oświetlenie może również pełnić funkcję dekoracyjną. Jest to możliwe dzięki ogromnej różnorodności form takiego oświetlenia. Same oprawy mogą stanowić dekorację, mogą również stwarzać ciekawe efekty wizualne. Oświetlenie stopni może też podkreślać ich ciekawy kształt czy eksponować użyte do wykończenia materiały. Wybierając odpowiednie oświetlenie stopni możemy podkreślić styl wnętrza – sprawić, że będzie bardziej przytulne, ciepłe, eleganckie, nowoczesne lub wręcz surowe. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że jest to oświetlenie dodatkowe – powinno być dyskretne, rozproszone i nie może oślepiać. Dlatego zazwyczaj stosuje się diody LED.

Jaką oprawę wybrać?

Na stopniach sprawdzają się oczywiście płaskie oprawy – będą bezpieczne, funkcjonalne, ale również estetyczne. Szczególnie ważne jest to w wypadku niewielkich stopni – nie sprawdza się tam wystające i zabierające przestrzeń oprawy. Zazwyczaj oprawy mają proste, geometryczne formy, a pozwalają by światło było rozproszone lub skierowane w dół. Do wyboru są oprawy halogenowe oraz ledowe. Oprawy halogenowe są tańsze i wytwarzają światło o ciepłej barwie. Natomiast oprawy ledowe są droższe, ale jednocześnie również trwalsze, oszczędniejsze oraz dostępne w różnych kolorach. Do wyboru są też taśmy, które wyposażone są w maleńkie diody ledowe, które przykleja się na krawędzi stopni lub też do ściany. Pozwalają delikatnie oświetlić schody, zaznaczają ich kształt, ale też wyglądają bardzo oryginalnie.

Jak montuje się takie oświetlenie?

Najpierw należy ustalić, w jakim miejscu będą znajdowały się źródła światła. Można je umieścić na ścianie, a wtedy mocuje się je tuż przy krawędzi stopni. Oświetlenie można też zamontować bezpośrednio na stopniach, dokładnie w podstopnicach – wtedy trzeba je wmontować w konstrukcję. Ciekawe jest oświetlenie typu ‚oczka’, gdzie oprawy umieszcza się w płaszczyźnie stopni, jednak muszą być one szczególnie trwałe. Inną możliwością jest montowanie oświetlenie w zabudowanej balustradzie.

Jak oświetlić stopnie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles