Nowoczesny dom z dachem płaskim

Możliwość komentowania Nowoczesny dom z dachem płaskim została wyłączona 101

Nowoczesny dom z dachem płaskim

Na hasło nowoczesne domy bardzo często wyobrażamy sobie domy piętrowe z dachem płaskim. I słusznie, bo po latach niełaski, kiedy takie domy kojarzone były wyłącznie z nieestetycznymi klockami z ubiegłego wieku, dziś przeżywają swój renesans.

Projekty domów piętrowych z dachem płaskim są najczęściej uznawane za domy energooszczędne. Mają bowiem prostą i zwartą bryłę budynku, a projekt dachu ma małą powierzchnię względem powierzchni użytkowej. Nowoczesne domy dbają o to, by więźba dachowa była odpowiednio zabezpieczona przed ucieczką energii cieplnej.

Szukając projekty domów z dachem płaskim wybieramy takie, których kąt nachylenia dachu jest mniejszy niż 15 stopni. Najczęściej budowa domu odbywa się w mieście, bo tego typu domy jednorodzinne idealnie komponują się z miejską zabudową, pasując zarówno do blokowisk, jak i zabytkowych kamienic. Często również możemy znaleźć projekty domów do tzw. zabudowy szeregowej, które popularne są zwłaszcza na podmiejskich terenach, gdzie tworzą się nowe osiedla domków jednorodzinnych.

Dużą zaletą jest również to, że domy jednorodzinne nie są ?oszpecone? urządzeniami klimatyzacyjnymi czy antenami satelitarnymi montowanymi zwykle na elewacji budynku. Domy piętrowe z dachem płaskim mogą przewidywać ich montaż blachodachówki właśnie na dachu, gdzie nie są w ogóle zauważane, a wejście na dach w celu ich konserwacji czy montażu jest proste.

Nowoczesne technologie budowy domu do budowy więźby dachowej wykorzystują standardowo drewno, stal lub żelbeton, z którego tworzy się tzw. stropodachy.
dach plaski Nowoczesny dom z dachem płaskim

Nowoczesny dom z dachem płaskim

Dach płaski determinuje to, jaka dachówka będzie wykorzystana na pokrycie. Najczęściej stosuje się blachodachówki, popularny jest również gont bitumiczny bądź faliste płyty dachowe. Konstruktorzy nie polecają stosowania dachówek ceramicznych czy cementowych, gdyż wymagają one większego niż 25 stopni kąta nachylenia. Dachówki ceramiczne czasem tylko się stosuje z zastosowaniem spodniej warstwy, zaplanowanej z membrany uszczelniającej. Pokrycie dachu łączy się ze sobą za pomocą kleju lub poprzez lutowanie.

Jeżeli budujemy domy nowoczesne przeznaczone do miasta, gdzie trudno jest o własny dom z ogrodem, coraz częściej zwracamy uwagę na tzw. dach odwrócony, na którym każdy może stworzyć swój własny skrawek zieleni nawet w centrum metropolii. Jak sama nazwa wskazuje, dachy odwrócone mają inny układ warstw niż ten, który zastosowany jest w standardowych domach. Najniżej zaprojektowana jest hydroizolacja dachu, na niej układana jest izolacja cieplna. Dzięki temu na dachu można zaplanować taras lub ogród, a niekiedy nawet basen.

Projekty ogrodów na dachu zwane są dachami zielonymi. Oprócz względów estetycznych, mają również szereg innych zalet. Powodują, że hałas i miejskie zanieczyszczenia nie przedostają się do wnętrza, dzięki czemu uzyskuje się optymalny ich mikroklimat. Konstrukcja dachu sprawia również, że zimą na dachu temperatura nie spada poniżej zera, a latem dach zbytnio się nie nagrzewa, co zdecydowanie poprawia izolacyjność cieplną całego budynku.

Olbrzymia baza jaką są gotowe projekty domów jednorodzinnych sprawia, że inwestorzy nie traktują już domów piętrowych, jako zło konieczne. Przeglądając projekty domów widzą, że mogą być one tyleż funkcjonalne, co estetyczne. Nowoczesne domy charakteryzują się tym, że ich elewacja wyróżnia się na tle innych starych domów piętrowych. Do jej wykończenia często stosuje się cegły klinkierowe, elementy ze szkła, kamienia czy stali. Mamy również projekty z dużymi przeszkleniami, często wykorzystuje się okna drewniane od sufitu do podłogi. Warto jednak pamiętać, że aby domy zachowały swoje energooszczędne właściwości, duże okna powinny być usytuowane na południowej stronie, skąd przenikać przez nie będzie najwięcej słońca, dogrzewającego i doświetlającego wnętrza. W przeciwnym razie domy jednorodzinne mogą generować zbyt wielkie straty energii.

Zobacz podobne artykuły:

admin

View all contributions by admin

Similar articles