Po co ocieplać?

Możliwość komentowania Po co ocieplać? została wyłączona 100

Po co ocieplać?

Jak się buduje w 2011 roku? Energooszczędnie! Domy jednorodzinne są ciepłe, zdrowe i ekologiczne. Projekty domów nowoczesnych pokazują, że wysokiej jakości technologie budowy można łączyć z estetyką, komfortem i funkcjonalnością wnętrz.

O energooszczędności budynku świadczy wiele elementów związanych zarówno z tym, co zawiera projekt domu, w jaki sposób obliczone są jego parametry, jakie materiały budowlane zostaną użyte do jego wybudowania, a nawet to, w jaki sposób domy jednorodzinne sytuuje się na działkach budowlanych.

Domy energooszczędne charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Żeby to osiągnąć należy tak zaprojektować przegrody zewnętrzne, żeby dochodziło do jak najmniejszych ucieczek energii. Dużą uwagę zwraca się na mostki termiczne ? ich eliminacja sprawia nie tylko, że energia zatrzymywana jest wewnątrz, ale również panuje tam prawidłowy dla domowników mikroklimat.
budowa domu 3 Po co ocieplać?

Po co ocieplać?

Ocieplenie przegród budowlanych będzie łatwiejsze i tańsze, jeśli będą one miały mniejszą powierzchnię. Dlatego projekty domów, które uważa się za energooszczędne, mają prostą i zwartą bryłę budynku, pozbawioną skomplikowanych elementów architektonicznych. Są to też najczęściej projekty domów z dachem dwuspadowym, prostym, nieskomplikowanym o stosunkowo niewielkiej powierzchni wobec powierzchni użytkowej całego budynku. Projekty domów parterowych zatem trudniej jest wybudować zgodnie z zasadami energooszczędności, dach jest duży, a przegrody zewnętrzne mają sporą powierzchnię.

Projekt domu jednorodzinnego wykorzystuje również okna energooszczędne, które zapewniają wnętrzom optymalną temperaturę latem i zimą. Ważny jest również energooszczędny system ogrzewania, który nie tylko pozwoli na relatywnie niższe rachunki za ogrzewanie przy zachowaniu wysokiego poziomu komfortu użytkowników, ale również nie będzie emitował do środowiska groźnych substancji. Często więc projekty domów jednorodzinnych opierają się na odnawialnych źródłach energii. Wykorzystuje się kolektory słoneczne lub pompę ciepła, energooszczędne kotły kondensacyjne.

Choć koszt budowy domu nadal często determinuje wybór konkretnego projektu, to jednak inwestorzy coraz częściej sprawdzają, jakie będą przyszłe koszty użytkowania i z nimi porównują podany kosztorys domu. Dobrze wiedzą, ile kosztowała ich eksploatacja starych domów, źle ocieplonych, z niewłaściwie osadzonymi oknami, nieszczelnym dachem, wilgocią w piwnicy. A mieszkania w blokach z wielkiej płyty? Mimo iż grzejniki ogrzewania centralnego są gorące, po mieszkaniu hula wiatr, a pleśń i grzyb na ścianie zagraża zdrowiu domowników.

Żeby polepszyć właściwości cieplne starych domów i mieszkań, poddaje się je termomodernizacji. Ocieplenie ścian zewnętrznych jest najskuteczniejszym sposobem na poprawę termicznych parametrów ściany. Izolacja styropianem lub wełną mineralną zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło, a także sprawia, że pozyskana energia pozostaje we wnętrzach. Bardzo istotne są również okna. Wymiana okien na nowoczesną energooszczędną stolarkę pozwala ograniczyć straty energii nawet do 20%/.

Poddając domy jednorodzinne termomodernizacji sprawiamy, że są szczelne. I choć to duża zaleta, trzeba pamiętać, że nie tylko energia nie ucieka na zewnątrz, ale również w domu pozostaje zużyte powietrze, a do wnętrz nie przedostaje się świeże. Dlatego tak istotny jest prawidłowy system wentylacji. Nowoczesne domy mają zaprojektowaną wentylację mechaniczną z rekuperatorem, który zatrzymuje ciepło wydalanego powietrza i ogrzewa nim świeże, napływające z zewnątrz. W domach poddawanych termomodernizacji częściej stosuje się nie tak zaawansowany technologicznie system, wykorzystując najczęściej wentylację grawitacyjną.

Projekty domów do 100m2, jak i okazałe rezydencje są wykonywane w zgodzie z energooszczędnymi zasadami i jeśli budujemy nowe domy, to właśnie takie domy projekty powinniśmy wybierać. Jeżeli zaś chcemy, by nasze stare domy stały się ciepłe i zdrowe, powinniśmy poddać je termomodernizacji. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że prędzej czy później to nie będzie nasza decyzja ? podejmą ją za nas włodarze państw. Już teraz wiemy, że w 2021 roku wszystkie nowe projekty domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, a także budynków użyteczności publicznej będą musiały być budowane według ponadnormatywnych przepisów dotyczących energooszczędności, a domy istniejące ? poddane termomodernizacji, aby spełniać chociażby podstawy energooszczędności. Zatem poprawa izolacji termicznej naszych domów i zmniejszenie ich zapotrzebowania na ciepło jest inwestycją w przyszłość, która sprawi, że nasze domki będą miały zdecydowanie wyższą wartość na rynku.

admin

View all contributions by admin

Similar articles