Pnącza w ogrodzie

Możliwość komentowania Pnącza w ogrodzie została wyłączona 12

Pnącza w ogrodzie

Rośliny pnące to jedna z najpiękniejszych ozdób ogrodów. Dzikie wino, powojnik czy pnące róże potrafią dodać uroku gankom, tarasom i pergolom. Pnące rośliny można sadzić bezpośrednio w pobliżu murów i wówczas wspaniale oplatają dom, ale można je również umieszczać na specjalnie przygotowanych wspornikach. Zobacz jak dbać o te rośliny, aby przez wiele lat cieszyły swoim wyglądem.

Wymagania
Większość gatunków pnączy to rośliny nie posiadające zbyt dużych wymagań glebowych. Rosną właściwie wszędzie, może z wyjątkiem bardzo suchych i piaszczystych miejsc. Wśród popularnych pnączy jedynie powojnik i róża pnąca potrzebują bardziej urodzajnej gleby. Rośliny pnące, podobnie jak większość roślin ozdobnych wymagają regularnego podlewania oraz delikatnego nawożenia w okresie wzrostu i rozwoju. W przypadku pnączy w doniczkach szczególnie ważne jest ich nawadnianie ze względu na małą ilość ziemi, która może magazynować wodę.

Pielęgnacja
Pnącza nie wymagają też szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z nich jest przycinanie roślin w trakcie sezonu oraz po zimie. Zabieg ten pozwala z jednej strony nadać roślinie żądany kształt, a z drugiej wzmacnia ją i wpływa korzystnie na jej wzrost i kwitnienie.

Kiedy jest zimno
Młode pnącza (do 4 lat) uprawiane w ziemi, oraz wszystkie pnącza doniczkowe ivy-529767_640wymagają ochrony przed mrozem. Dlatego też zaleca się okrywanie dolnej części pnączy, co chroni korzenie przed przemarzaniem. W przypadku pnączy uprawianych w doniczkach konieczne jest obłożenie ich styropianem, który ochroni korzenie przed przemarznięciem.

Pnącza to wspaniałe rośliny, które świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie, ale również na balkonach. Odwiedzając centra ogrodnicze można wybierać rośliny zielone lub kwitnące, w zależności od preferencji. Wśród pnączy są takie, które rosną niezbyt szybko i na efektowne pokrycie ściany trzeba czekać kilka lat. Są też i takie, jak np. winorośl pachnąca, która rośnie nawet do 8 metrów rocznie.

Pnącza w ogrodzie
1 vote, 5.00 avg. rating (88% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles