Tanie ogrzewanie podłogowe

Możliwość komentowania Tanie ogrzewanie podłogowe została wyłączona 48

W poprzednim artykule pisaliśmy o instalacji pompy ciepła jako alternatywy dla innych systemów grzewczych, do działania których potrzebujemy coraz droższego paliwa. Z pompą ciepła, jak i ze standardową instalacją c.o., działa coraz bardziej popularne ogrzewanie podłogowe.

Projekty domów coraz częściej sugerują w części instalacyjnej montaż ogrzewania podłogowego, połączonego z pompą ciepła (energooszczędne domy jednorodzinne) czy z instalacją tradycyjnego centralnego ogrzewania. Nowoczesne domy stawiają na ?podłogówkę? z wielu względów: ekonomicznych, prostego montażu, ale także ze względów aranżacyjnych ? ogrzewanie podłogowe nie wpływa na wystrój wnętrza.

O tym, że jako system grzewczy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, powinniśmy jak najwcześniej poinformować architekta, szykującego nasze projekty domów do przystosowania do lokalnych warunków działki. Jest to ważne z tego powodu, że plany domów muszą być odpowiednio zmodyfikowane, szczególnie jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe.
ogrzewanie podlogowe 2 Tanie ogrzewanie podłogowe

Tanie ogrzewanie podłogowe

Zmiany w projekcie, których musi dokonać architekt adaptujący dotyczą wysokości pomieszczeń i rozmieszczenia otworów okiennych i drzwiowych. Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga zastosowania grubej wylewki, która podnosi poziom podłogi, a co za tym idzie, zmienia się wysokość pomieszczenia. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga już zmian architektonicznych, ale warto i o nim poinformować architekta.

Ogrzewanie podłogowe najczęściej stosowane jest w pomieszczeniach, gdzie komfort chodzenia po ciepłej posadzce jest bezcenny. Chodzi głównie o projekty łazieneka, salon czy sypialnie. Grzejnik w instalacji podłogówki, stanowi cała powierzchnia podłogi, zatem temperatura jest równomierna na wszystkich poziomach pomieszczenia. Co istotne, rozkłada się ona również w pionie, dlatego nie mamy co się obawiać, że posadzka będzie gorąca a na wyższym poziomie temperatura będzie dużo niższa.

Wspomnieliśmy, że aranżacja wnętrza nie jest zmącona instalacją ogrzewania podłogowego. Jest to bardzo istotna zaleta np. gdy urządzamy mała łazienka, w których liczy się każdy centymetr. Ściana nie musi być ograniczana wiszącym grzejnikiem, jest nim podłoga. Ciepło, którego nie widać jest również dużą zaletą w salonie. Nowoczesne domy przewidują bardzo często duże okna czy przeszklone powierzchnie ścian. Choć na rynku dostępne są grzejniki kanałowe, do montażu w podłodze, to jednak ogrzewanie podłogowe rozmieszczone na całej powierzchni daje duże lepsze efekty, przy jednoczesnym braku ingerencji w wystrój wnętrza. Wnętrza nowoczesne nie lubią również ciężkich dekoracji okiennych, częściej możemy spotkać rolety wewnętrzne lub rolety zewnętrzne lub zwiewne firany i zasłony z organzy czy woalu. Brak grzejników, nawet nowoczesnych płytowych, pod oknem zdecydowanie poprawia aranżację.

O tym czy zdecydujemy się na ogrzewanie wodne czy elektryczne zależy od kilku czynników. Elektryczne ogrzewanie podłogowe polega na montażu pod pokryciem mat grzejnych, natomiast wodne ogrzewanie podłogowe ? na montażu rur, odpowiednio zaizolowanych, w których płynąć będzie ciepła woda.

Montaż wodnego ogrzewania jest trudniejszy, a co za tym idzie droższy. Wymaga również, by projekty domów przewidywały pomieszczenie przeznaczone na kocioł grzewczy. Natomiast w przypadku elektrycznego ogrzewania, zaletą jest prostota montażu i niższe koszty budowy, ale stale rosnące ceny energii elektrycznej nie nastawiają optymistycznie.

Przed dylematem nie stanie inwestor, który zdecyduje się na remont domu i montaż ogrzewania podłogowego w istniejącym budynku. Tylko nowe domy jednorodzinne mogą pozwolić sobie na montaż wodnego ogrzewania. W remontowanych budynkach mamy możliwość wyłącznie instalacji elektrycznego ogrzewania.

Na koniec warto dodać, że oprócz zalet związanych z równomiernym ogrzewaniem pomieszczenia, ogrzewanie podłogowe sprawia również, że kurz i roztocza nie wznoszą się w powietrze, zatem domy są dużo bardziej bezpieczniejsze dla osób cierpiących na alergię.

Tanie ogrzewanie podłogowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles