Pireneje kolejka wąskotorowa

Możliwość komentowania Pireneje kolejka wąskotorowa została wyłączona 5

Klimat Pirenejów

Klimat Pirenejów jest bardzo zróżnicowany. Wysokość opadów, w tym opady deszczu i śniegu, jest znacznie większa na zachodzie niż we wschodnich Pirenejach z powodu wilgotnego powietrza, które wieje z Oceanu Atlantyckiego nad Zatoką Biskajską. Po opadnięciu wilgoci przez zachodnie i środkowe Pireneje, powietrze pozostaje suche nad wschodnimi Pirenejami. Średnia temperatura w zimie wynosi -2 °C.
Sekcje gór są zróżnicowane pod wieloma względami. W zachodnich i zaśnieżonych środkowych Pirenejach są lodowce, we wschodnich Pirenejach nie ma lodowców, ponieważ nie ma wystarczających opadów śniegu, aby spowodować ich rozwój. Lodowce są ograniczone do północnych zboczy centralnych Pirenejów i nie schodzą, jak te w Alpach, daleko w doliny, lecz mają największe długości wzdłuż łańcucha górskiego. W rzeczywistości tworzą się w wąskiej strefie w pobliżu szczytu najwyższych gór. Tutaj, podobnie jak w innych wielkich pasmach górskich w Europie Środkowej, istnieją dowody na znacznie szerszy obszar zlodowacenia w okresie zlodowacenia. Najlepszym tego dowodem jest dolina Argeles Gazost, pomiędzy Lourdes i Gavarnie, w departamencie Hautes-Pyrénées.
Roczna linia śniegu waha się w różnych częściach Pirenejów od około 2700 do 2800 metrów nad poziomem morza. Średnio sezonowe opady śniegu obserwuje się co najmniej w 50% czasu powyżej 1 600 metrów między grudniem a kwietniem.

frazy kluczowe: Pireneje kolejka wąskotorowa, Pireneje orientalne, Pireneje w maju, Pireneje wyprawa, Pireneje z lotu ptaka, wyprawa w Pireneje

Pireneje kolejka wąskotorowa
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles