W poszukiwaniu złotego środka na rozkręcenie biznesu

Możliwość komentowania W poszukiwaniu złotego środka na rozkręcenie biznesu została wyłączona 1

Jesteś młodą i dynamiczną osobą, która postawiła na niezależność i własną działalność. Praca na etacie daje poczucie względnego bezpieczeństwa, ale też nie daje już takiej satysfakcji i przede wszystkim pieniędzy. Postanawiasz stanąć na swoim i masz pomysł na biznes. Nie masz jednak środków, lub jest niewiele. Jak więc najlepiej zacząć?

Zwykły tekst reklamowy napisany przez marketingowca po takim wstępie starałby ciebie przekonać do jakiejś opcji np. kredytów, inkubatorów lub „mentorów”. Nic w tym dziwnego, ktoś mu płaci za zlecenie i oczekuje w niedalekiej przyszłości wymiernych z tego tytułu korzyści finansowych. Młody przedsiębiorca, który poważnie myśli o rozwoju firmy może mieć więc problem z wyborem właściwej opcji. Poznajmy więc je trochę bliżej.
Modne i trendy słowo – „start-up”

anioly biznesu1 W poszukiwaniu złotego środka na rozkręcenie biznesuMniej więcej 2008 r. rozpoczął się w polskim internecie szał na wszelkiej maści startupy, czyli mniej lub bardziej innowacyjne pomysły na biznes. Młodzi ludzie w końcu mogli zaprezentować swoje projekty i poznać opinię innych Internautów. Jednym z protoplastów tego typu działań był pan Agnieszczak właściciel znanego portalu społecznościowego. Mając odpowiednie zaplecze finansowe w zamian za udziały w przedsięwzięciu pomagał świeżo upieczonym biznesmenom przetrzeć szlaki.

Właśnie wtedy zaczęły rodzić się jak grzyby po deszczu podobne inicjatywy i pojawiły się inkubatory oraz tzw. Anioły Biznesu, czyli grupa bogatych osób, którzy tak jak pan Agnieszczak wspierali plany młodych w zamian za późniejsze zyski. Naturalnie, nikt nie otrzymywał pieniędzy „na twarz”, gdyż każdy „Anioł” wymagał na prawdę solidnego biznesplanu i tego „czegoś”.

Obecnie mamy szereg firm specjalizujących się w tej dziedzinie i jest w czym wybierać.
Biznes na kredyt

W tym przypadku decydujemy się na bardziej ryzykowny krok, gdyż w przypadku plajty, nie stoi za nami żaden mentor, który w porę „ugasi pożar” lub tylko zabierze swoje pieniądze. Decydując się na kredyt na start warto wiedzieć, że tak jak w przypadku pierwszej opcji mamy dość dużą liczbę propozycji. Właściwie możemy podzielić ofertę banków na:

z poręczenia EFI lub JEREMIE
dla firm, które działają krócej niż pół roku;
dla dłuższych stażem

Pierwsza opcja polega na współfinansowania kredytu ze środków UE, a z powodzeniem od lat realizuje je FM Bank. W drugim przypadku interesującą ofertę do 10 tys. złotych posiada mBank.Dla firm, które z powodzeniem działają już dłużej niż rok znajdziemy specjalne oferty właściwie w każdym banku. W tym wypadku decydujące znaczenie będą miały warunki i oprocentowanie.
Co wybrać?

Tak naprawdę, wszystko zależy od ciebie. Czy jesteś skłonny podjąć pewne ryzyko, lub wolisz się dodatkowo zabezpieczyć. Można też od samego początku startować od zera i liczyć na siebie. Niemniej trzeba postawić sprawę jasno – osoby ze wsparciem kredytowym czy „Anioła” są w stanie szybciej osiągnąć zamierzone cele, a w przyszłości spłacić wszelkie zobowiązania już z własnych środków.

W poszukiwaniu złotego środka na rozkręcenie biznesu
2 votes, 9.50 avg. rating (152% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles