Czym jest leasing bezpośredni?

Możliwość komentowania Czym jest leasing bezpośredni? została wyłączona 3

Leasing często kojarzymy z wypożyczaniem samochodu lub jakiejś maszyny. Z ekonomicznego punktu widzenia, leasing dzielimy na kilka rodzajów. Przykładem najczęściej spotykanego rodzaju leasingu jest leasing bezpośredni.

Na czym on polega? Z leasingiem bezpośrednim mamy do czynienia wówczas, gdy stroną udostępniającą przedmiot leasingu użytkownikowi do korzystania w celach zarobkowych jest producent tegoż przedmiotu. Zaczerpnijmy przykłady z życia.

Leasing bezpośredni był wykorzystywany w celu monopolizacji rynku przez wytwórców maszyn np. do produkcji obuwia. Ten rodzaj praktyk monopolistycznych polegał na zmuszaniu kontrahentów do zawierania niekorzystnych transakcji wiązanych. Z kolei leasing pośredni odróżnia się od tego bezpośredniego jedynie liczbą podmiotów, np. dochodzi do transakcji pomiędzy producentem a użytkownikiem rzeczy, a ponadto występuje wyspecjalizowana firma leasingowa, która tę transakcję finansuje.

W przypadku leasingu pośredniego występują minimum trzy podmioty gospodarcze: producent, pośredniczące przedsiębiorstwo leasingowe oraz użytkownik inaczej nazywany leasingobiorcą. Firmy, które nie są właścicielami określonego przedmiotu, jedynie go finansują. Mowa tutaj przede wszystkim o bankach, firmach ubezpieczeniowych, leasingowych i innych podmiotach obracającymi dużymi kapitałami. W obecnych czasach najczęściej mamy do czynienia z leasingiem bankowym. W większości przypadkach, to właśnie banki potrafią wyleasingować każdy środek trwały potrzebny do użytku leasingobiorcy.

Czym jest leasing bezpośredni?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)
admin

View all contributions by admin

Similar articles